LM2940CT-12 12V 1A Low Voltage Dropout Regulator
  • CAT.NO: ZV1562
RUN OUT MODEL - RING LOCAL STORE
Bulk Pricing
Available variants (29)
Store
Choose a store for stock availability
Low Voltage Dropout Regulator LM2940CT-12
Active voltage regulator
Regulator package
TO-220
Regulator polarity
Positive
Regulator maximum current
1.0 A
Regulator input voltage
13.6V,26.0V
Regulator output voltage
12.0 V
Voltage drop
500mV 1A