LM1085IT-12 12V 3A Low Voltage Dropout Regulator
  • CAT.NO: ZV1564
RUN OUT MODEL - RING LOCAL STORE
Store
Choose a store for stock availability
Low Voltage Dropout Regulator LM1085IT-12
Active voltage regulator
Regulator package
TO-220
Regulator polarity
Positive
Regulator maximum current
3.0 A
Regulator input voltage
13.5V,25.0V
Regulator output voltage
12.0 V
Voltage drop
1.3v 3A