1500VA/900W 230VAC LCD Line Interactive UPS with USB
  • CAT.NO: MP5207
Bulk Pricing
Qty 1 - 2
Qty 3 - 5
Qty 6 +
Store
Choose a store for stock availability
1 Year WarrantyUSB 2.0240V Mains Power Delivered for $25
Features:
• Mains connections: 2 (input and output)
Note: Must be powered from the mains or a pure sinewave source (inverter,etc)
For all software compatibility check the installation disk.
Product Dimensions
Length
400.0 mm
Width
125.0 mm
Height
220.0 mm
Weight
11.5 kg
UPS
Volt Amps
1500VA
Watts
900W
Nominal Backup Time
94 min
Switch Over Time
10ms
Recharge Time
8 hr
Output Waveform
Interactive
Output Frequency
Modified Sine Wave
Display
Basic LCD
Data Connection
RJ11
Number of Batteries
2 x 12V 9Ah SLA
Mains powered
Mains Voltage Range
180.0V,230.0V
Batteries
Battery usage
Rechargeable
Battery Chemical Composition
Sealed Lead Acid (SLA)
Amp Hour Rating
9.0 Ah
Packaged Dimensions
Packaged Dimensions
39.3cm(Length) x 18.6cm(Width) x 30.1cm(Height)
12 September 2023
Choose the Right UPS
Read more
about Choose the Right UPS
30 August 2023
Survive Off the Grid
Read more
about Survive Off the Grid
30 August 2023
Uninterruptible Power Supplies For Security Systems
about Uninterruptible Power Supplies For Security Systems
Discover more
Available for delivery
No store selected
Available for delivery
No store selected
Purchased Together
12V 12Ah SLA Battery